زیبایی های معماری شیشه بالکن

زیبایی های معماری شیشه بالکن

نمای زیبا و یکدست اولین چیزیست که در نگاه اول از ساختمان به چشم می­ آید. همان اندازه که دکوراسیون داخلی یک ساختمان مهم است نمای بیرون نیز دارای اهمیت است. شیشه بالکن محصولی مدرن است با قابلیت­ های بسیار که باعث افزایش زیبایی ساختمان می شود. نمای شیشه ­ای یکدست، تابش آفتاب در زمستان، تماشای آسمان شب در محیطی بسته بدون نگرانی از وجود گرد و خاک، حیوانات و حشرات مزاحم و آلودگی صوتی بسیار دل­ انگیز و آرامبخش است که با استفاده از شیشه بالکنبه آسانی امکان­پذیر است.

انواع شیشه بالکن

شیشه بالکن در دو دسته کلی با قاب آلومینیومی و بدون قاب (فریم لس) ارایه می­ شود.

 شیشه بالکن متحرک بدون فریم (فریم لس)

سیستم شیشه بالکن متحرک جمع شونده تاشونده با پنل­ های شیشه ­ای مقاوم، این سیستم طوری طراحی شده است که با سیستمی نوین و بدون وجود پروفیل­ های افقی و عمودی محدودکننده ­ی دید، می ­توان از چشم­ انداز و مناظر لذت برد.

 شیشه بالکن با قاب آلومینیومی

 شیشه بالکن با قاب آلومینیومی، با قابلیت جمع شدن در طرفین و یا یک طرف، یکی از پرکاربردترین نوع پارتیشن بندی است. این سیستم در حالت بسته، مانند پنجره ثابت امنیت بالایی را ایجاد می ­نماید و با اینکه در حالت روشنایی روز، نور خورشید را به داخل منتقل می ­نماید اما در عین حال بهترین عایق حرارتی است. ویژگی این سیستم، عایق بودن در مقابل صدا، گرد و غبار، سرما و گرما است.

معماری شیشه بالکن

کاربرد  شیشه بالکن در معماری

در معماری سنتی ایران، ایوان ها فضایی در جلوی ساختمان برای قدم زدن، نشستن، استراحت شب هنگام، مشاهده مناظر اطراف و عاملی برای تنظیم شرایط دمایی و تابشی محیط و بخصوص در مناطق گرمسیر یکی از ضروریات ساختمان ­های معمولی و مجلل بوده اند. امروزه همراه با رشد تمدن، شهرنشینی، صنعتی شدن شهرهای بزرگ و به طبع آن آلودگی هوا در اثر وجود آلاینده ­های مختلف و همچنین استقرار خانواده ­ها در آپارتمان­ ها بالکن تنها فضای باز و یا به عبارت دیگر مناسب­ ترین مکان جهت نگهداری گل و گیاه در آپارتمان به شمار می ­آید که می­ توان با چیدن میز و صندلی و استفاده از آن به عنوان محیطی برای استراحت عصر و شبانگاهی، خاطره ایوان های قدیم را در دل زنده کرد. خانه­ های آپارتمانی با از دست دادن حیاط نتوانسته ­اند برای بسیاری از کاربری­ های آن، جانشین مناسب تری غیر از بالکن پیدا کنند. مشرف بودن واحدهای همسایه، گرد و خاک همیشگی، صداهای ناهنجار خیابان­ های بزرگ و کوچک اطراف، همگی باعث شده تا بالکن به انبارهایی تبدیل شوند که نمای زشت آنها شهروندان را می­ آزارد. در تزئین فضای بالکن که شاخصه معماری هر منطقه است باید دقت لازم را به عمل آورد. تزئین این نما به نوعی معرف حسن ذوق و سلیقه ساکنان ساختمان است. لذا زیبایی این بخش از ساختمان نیز مانند قسمت ­های دیگر، بر زیبایی بنا بسیار تاثیر دارد. می­توان با نصب شیشه بالکن ( شیشه بالکن یا سیستم شیشه­ های ریلی تمام تاشو سکوریت) ، در فصل سرد سال، بالکن را به اتاقی برای استراحت،  مطالعه و یا حتی صرف چای و غذا تبدیل کرد و همچنین در ماه­های گرم سال می توان این شیشه ­ها را جمع کرده و از هوای آزاد لذت برد.