بالکن شیشه ای

بالکن شیشه ای

بالکن شیشه­ ای

بالکن شیشه ای را که می شناسید،خانه ­های ایرانی از گذشته ­های بسیار دور دارای حیاط­ های بزرگ به همراه پیش­خوان و یا ایوان در ورودی ساختمان بوده است. اما امروزه به دلیل رشد جمعیت و کمبود زمین و رشد زندگی آپارتمانی از تعداد این سبک از خانه­ ها بسیار کم شده است. و اغلب افراد مجبور به انتخاب خانه ­های آپارتمانی بدون حیاط یا دارای حیاطی مشترک با سایر همسایه­ ها و با متراژ پایین شده­ اند.

بالکن شیشه ای

بالکن شیشه ای در خانه های قدیم ایرانی

در واحدهای آپارتمان­ها نیاز به داشتن فضایی مشرف به محیط بیرونی خانه به دلیل نداشتن حیاط بسیار لازم و ضروری است. متخصصان بخش ساختمان­ سازی و معماری این مشکل را با ایجاد بالکن در ساختمان­ها حل کرده ­اند. اما در اغلب خانه ­ها و محیط­های کاری بالکن ­ها جزء مکان­های بلا استفاده هستند و یا بعنوان محلی برای نگه داشتن وسایل اضافی در نظر گرفته می­شوند.

با توجه به خلاقیت و نوآوری ­هایی که در زمینه ساخت و ساز ایجاد شده است و ضرورت استفاده بهینه از همه­ ی فضای خانه، به راحتی می­توان از بالکن که بیشتر بعنوان مکان بلا استفاده و یا کمتر استفاده در نظر گرفته می­شود، فضایی بسیار زیبا و قابل استفاده ایجاد کرد. بالکن شیشه­ ای یا شیشه بالکن سیستمی است که ما را در رسیدن به این هدف کمک می­کند.

استفاده از سیستم بالکن شیشه ای

در این سیستم فضای بالکن با استفاده شیشه­ های نشکن که در برابر تغییرات آب و هوایی و همچنین آلودگی­های صوتی محیط عایق هستند، محصور می­شود و فضایی بهینه به فضای اصلی ساختمان اضافه می­شود که از آن می­توان بعنوان محلی برای مطالعه، استراحت و دیدارها و مهمانی ­های خانوادگی و دوستانه استفاده کرد.

استفاده از بالکن شیشه ­ای یا شیشه بالکن، به عنوان پوشش و محافظ بالکن و تراس بوده که امروزه بسیار مرسوم و مورد توجه بسیاری قرار گرفته است و از دو پروفیل آلومینیوم افقی نصب شده به روی ساختارهای کف و سقف و همچنین دو پروفیل عمودی که در دو طرف بالکن قرار می­گیرد تشکیل شده است که دیدی بدون مانع، بدون توجه به شرایط آب و هوایی را ارائه می­دهد.

نحوه کارکرد بالکن شیشه ای

کارکرد این سیستم به این شکل است که اولین پانل شیشه ­ای توسط زنجیر که به قفل­های بالا و پایین متصل است کشیده شده و درب باز شده و از دریچه تعبیه شده داخل ریل به سمت بیرون هدایت می­شود و دیگر پانل­های شیشه ­ای به صورت اسلاید داخل ریل به سمت پانل درب به راحتی حرکت کرده و از خروجی تعبیه شده در روی ریل باز شده این کار را بروی کلیه پانل­ها انجام داده تا سیستم به طور کامل باز شود.

مزایای بالکن شیشه ای

از جمله مزایای بالکن شیشه ­ای استفاده بهینه از تمامی فضاها، اضافه کردن فضای بیشتر به خانه، ایزوله کردن محیط خانه، جلوگیری از ورود حشرات مزاحم به داخل منزل،  جلوگیری از اتلاف انرژی و تامین رفاه و آسایش و بهداشت و ایجاد نمای بسیار زیبا و یکدست است.

بالکن شیشه ­ای این امکان را برای استفاده­ کننده مهیا می­کند که در فصول مناسب سال سیستم را به راحتی باز کرده و از هوای آزاد بهره ­مند استفاده کنیم. همچنین این  سیستم به دلیل متحرک بودن و جمع شدن در یک سمت به راحتی قابل شستشو می­باشد و  این  باعث افزایش تمیزی بیشتر محیط می­شود.