بالکن شیشه‌ای چیست؟

بالکن شیشه‌ای چیست؟

بالکن شیشه‌ای چیست؟

بالکن شیشه ای

بالکن شیشه ای چیست؟

 

بالکن شیشه ای در بالکن ها که یکی از فضاهای بسیار پرکاربرد در خانه و ساختمان است مورد استفاده قرار می گیرند. فضایی نیمه‌باز که جزئی از ساختمان است و مسقف است اما دیوار روبه‌رو را ندارد. یا حتی گاهی از دو طرف نیز علاوه بر جلو باز است و تنها با دیواری کوتاه و یا مصالح دیگری چون نرده و شیشه بسته می‌شوند.

بالکن‌ها پیشینه‌ای طولانی در معماری دارند. هرچند در معماری ایرانی بیشتر ایوان رایج بوده است اما نمونه‌های بالکن را در تاریخ اروپا می‌توان به وفور دید. به‌خصوص در کشورهایی چون ایتالیا و اسپانیا بالکن‌ها نقش بسزایی در شهرسازی و معماری داشته‌اند. این بخش از ساختمان اوایل تنها برای ساختمان‌های اشراف‌نشین وجود داشته که آن‌ها را از مردم عادی جدا می‌کرده است اما بعدها نقش‌های مهمتری در زندگی شخصی و اجتماعی پیدا کردند.

موارد استفاده بالکن شیشه ای

بالکن شیشه ای

موارد استفاده بالکن شیشه ای

بالکن‌ها در ایران با معماری جدید وارد شدند و با افزایش آپارتمان‌ها و ساختمان‌های جدید بیشتر شاهد رواج بالکن شدیم. در شهر‌های امروزی که هواخوری و بهره‌گیری از طبیعت به سادگی گذشته امکان‌پذیر نیست وجود یک فضای نیمه‌باز در خانه می‌تواند موجب آسایش و آرامش کاربران شود.

شما می‌توانید در بالکن خود از گل و گیا‌های ساختمانی نگه‌داری کنید و بخش کوچکی از طبیعت را وارد زندگی خود کنید. صندلی راحتی در آن قرار دهید و برای خود در هوای باز لم بدهید بدون اینکه لازم باشد از خانه خود خارج شوید. بالکن‌ها امکان برقراری ارتباط با همسایه‌ها را نیز زیاد‌تر می‌کنند که این امر در زمانه‌ی ما می‌تواند بسیار مفید باشد. از آن‌جایی که ارتباط میان همسایه‌ها بیشتر شده و هر خانه و شخصی جزیره‌ای تنها و جدا از بقیه هستند، وجود بالکن‌هایی که همسایه‌ها را به فضای خارج از دیوارهای دور خود بکشاند می‌تواند موجب افزایش ارتباط و نزدیکی افراد به‌هم شود.

بالکن شیشه ای در معماری

با پیشرفت تکنولوژی مصالح مختلفی وارد معماری شدند تا راحتی، مقاومت و دوام بیشتری را به ساختمان‌ها ببخشند. در این میان بالکن‌ها نیز استثنا قرار نگرفتند و مصالح مختلفی برای ایجاد بالکن‌هایی که بیشترین کاربرد و راحتی را برای کابران خود داشته باشند وارد بازار شدند.

یکی از انواع بالکن‌هایی که امروزه بسیار هم پرطرفدار هستند بالکن شیشه‌ای است. بالکن‌های شیشه‌‌ای دیواره‌ای از جنس شیشه در اطراف خود دارند که امکان باز و بسته شدن را به کاربران خود می‌دهند.

از مزایای این بالکن‌ها می‌توان به جلوگیری از اتلاف انرژی اشاره کرد. زیرا که مانند یک عایق در برابر سرما و گرما عمل می‌کنند. همچنین این دیوار‌های شیشه‌ای موجب می‌شوند که بالکن شما در هر فصلی قابل استفاده باشد. چه در گرمای تابستان و چه در سرمای زمستان و چه در بارندگی و برف و بوران شما می‌توانید در تمام موارد از بالکن خود استفاده کنید بدون اینکه کوچکترین احساس ناراحتی به شما دست دهد.

در بالکن‌های شیشه‌ای از نوعی شیشه که بر روی ریل قرار گرفته است استفاده می‌کنند که شما می‌توانید در هنگاام نیاز شیشه‌ها را بر روی ریل بغلتانید و به هر اندازه‌ای که مایل هستید آن‌ها را باز کنید. به این شکل شما می‌توانید از بالکن خود هم به‌صورت کاملا باز یا بسته و یا به صورت نیمه باز استفاده نمایید و در عین حال از نمای بیرون نیز لذت ببرید.