با انواع شیشه بالکن و کاربردهای آن آشنا شوید

با انواع شیشه بالکن و کاربردهای آن آشنا شوید

بالکن یکی از مهم‌ترین بخش‌های یک ساختمان محسوب می‌شود. این بخش در آپارتمان‌ها بسیار اهمیت دارد و اصولاً حکم حیات مستقل کوچکی را برای ساکنین آپارتمان‌ها دارد. از بالکن‌ها استفاده‌های مختلفی می‌شود و هر خانواده‌ای با توجه به نیازش از این فضا استفاده می‌کند. گاهی این فضا تبدیل به یک اتاق غذاخوری کوچک برای خانواده می‌شود و گاهی از آن به عنوان اتاق مطالعه استفاده می‌شود.برخی از بالکن به عنوان محل نگهداری گل و گیاه و در واقع گلخانه‌ای کوچک استفاده می‌کنند و در کنار این‌ها کاربردهای مختلف دیگری نیز وجود دارد. در نتیجه این فضا یکی از کاربردی‌تری فضاهای یک خانه محسوب می‌شود. علاوه بر آپارتمان‌های مسکونی، ساختمان‌های تجاری، رستوران‌ها و کافه‌ها و… نیز می‌توانند از این فضا به نحو احسنت استفاده کنند. در ادامه به بررسی انواع شیشه بالکن و ویژگی‌های آن‌ها می‌پردازیم.

انواع شیشه بالکن

مزایای استفاده از شیشه بالکن

  • افزایش نور ساختمان
  • جلوگیری از ورود گرد و غبار به ساختمان
  • جلوگیری از ورود حشرات به ساختمان
  • کاربردی‌تر شدن و امکان استفاده بهتر از فضای بالکن
  • امکان استفاده از فضای بیرونی ساختمان
  • افزایش زیبایی ظاهری ساختمان
  • جلوگیری از به هدر رفتن انرژی و ورود و خروج سرما و گرما
  • جلوگیری از ورود صداهای بیرون از ساختمان به درون ساختمان
  • نظافت آسان شیشه بالکن‌ها

انواع شیشه بالکن

مزایای استفاده از انواع شیشه بالکن

در صنعت شیشه بالکن انواع مختلفی وجود دارد که عبارتند از :

شیشه بالکن بدون چهارچوب یا frameless

یکی از انواع شیشه بالکن ، شیشه بالکن بدون چهارچوب یا بدون قاب است. این نوع از شیشه بالکن موجب می‌شود تا شما بتوانید چشم‌انداز ساختمان را در بهترین نحو ممکن مشاهده کنید. نکته مثبتی که در این شیشه بالکن وجود دارد این است که نصب آن بسیار آسان است و آسیبی به دیوارها و سقف نمی‌زند. در نتیجه هر گاه تصمیم به نصب این نوع شیشه بالکن کنید، نیازی نیست نگران خرابی و… ساختمان باشید. پنل‌های به کار رفته شده در این نوع از شیشه بالکن عمودی است و قطر شیشه‌ها 8 تا 10 میلی‌متر است.

شیشه بالکن ریلی

یکی دیگر از انواع شیشه بالکن ، شیشه بالکن ریلی یا کشویی است. این شیشه بالکن‌ها بسیار کاربردی هستند و شما می‌توانید آن‌ها را باز کنید و اجازه دهید گاهی هوای تازه وارد ساختمان شود. پنل‌های این شیشه بالکن به صورت عمودی است و در ریلی قرار می‌گیرد که در آن ریل حرکت می‌کند. در نتیجه شما می‌توانید پنل‌ها را به یک سمت جمع کنید و در صورتی که از تعداد پنل‌های بالایی استفاده کرده‌اید، آن‌ها را به سمت دو طرف جمع کنید. در نوع دوم، پنل‌ها به صورت نصف نصف به دو طرف کشیده می‌شوند و به سمت پنل اول که ثابت است حرکت می‌کنند. شیشه بالکن ریلی نیز مانند نوع قبلی، بدون تخریب سقف و دیوار نصب می‌شود و ضخامتی حدود 8 تا 10 میلی‌متر دارد.

شیشه بالکن آلومینیومی

در ساخت برخی از انواع شیشه بالکن از قاب‌های آلومینیومی استفاده می‌شود. امکان ساخت این شیشه بالکن‌ها به صورت کشویی یا ریلی وجود دارد. نکته‌ای که در رابطه با این نوع از شیشه بالکن وجود دارد این است که قاب‌های آلومینیومی نمای یک‌دستی از فضای بیرون برای شما ایجاد نمی‌کنند؛ در نتیجه دید محدودتری خواهید داشت.

نکته1: شما می‌توانید برای آرامش بیشتر از شیشه‌های سکوریت که ضدضربه و نشکن هستند، در ساخت شیشه بالکن استفاده کنید.

نکته 2: از شیشه بالکن برای فضاهایی چون آلاچیق‌ها نیز استفاده می‌شود.